WILHELM PETERSEN (1900-1987). Et par børneportrætter.

2797397. WILHELM PETERSEN (1900-1987). Et par børneportrætter.

Wilhelm Petersen (1900-1987), et par børneportrætter, olie på lærred, monteret på træ, hver signeret i nederste margen, et med håndskrevet ejerseddel på bagsiden, ca. 44,5 x 32,5 cm eller ca. 45,5 x 32,5 cm, med ramme ca. 48,5 x 37 cm eller ca. 48,5 x 35,6 cm.

Børn i kostumer baseret på rokoko-mode. Pigen som trommeslager, drengen som rytter. Efter Anden Verdenskrig arbejdede Petersen blandt andet som illustrator for Mecki-bøgerne.

Lidt mørklagte, isolerede pletter, retouchering, isolerede bittesmå huller fra den tidligere lærredsbeslag.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.070