Magnus Weidemann (1880-1966), Ebbe vor Keitum, akvarel på pap, 1943, monogram og dateret nederst til højre, signeret og dateret igen samt titel på bagsiden og med værknummeret "M12087", ca. 21,5 x 37,4 cm, med ramme ca. 10" x 16"
Født i Hamborg studerede han først teologi, men helligede sig også maleriet, især akvarelmaling. Hans værker er påvirket af plein air-maleriet fra århundredskiftet. Til Altonaer-museet skabte han fem store vægmalerier af slesvig-holstenske landskaber, herunder klitter og vadehavet på Sild og Kremper Marsch. I 1926 slog han sig ned i Keitum på Sild. Weidemann var medlem af Reich Association of Fine Artists i Tyskland og Schleswig-Holstein Art Association. I dag kan hans værker findes på mange nordtyske museer, såsom Museumsberg Flensborg, Altonaer Museum eller Sylter Heimatmuseum.
Let brunede, stedvis små rævepletter, afhugget ramme.