MAGNUS WEIDEMANN (1880-1966). Ebbe før Keitum.

2777964. MAGNUS WEIDEMANN (1880-1966). Ebbe før Keitum.

Magnus Weidemann (1880-1966), Ebbe vor Keitum, akvarel på pap, 1943, monogram og dateret nederst til højre, signeret og dateret igen samt titel på bagsiden og med værknummeret "M12087", ca. 21,5 x 37,4 cm, med ramme ca. 10" x 16"

Født i Hamborg studerede han først teologi, men helligede sig også maleriet, især akvarelmaling. Hans værker er påvirket af plein air-maleriet fra århundredskiftet. Til Altonaer-museet skabte han fem store vægmalerier af slesvig-holstenske landskaber, herunder klitter og vadehavet på Sild og Kremper Marsch. I 1926 slog han sig ned i Keitum på Sild. Weidemann var medlem af Reich Association of Fine Artists i Tyskland og Schleswig-Holstein Art Association. I dag kan hans værker findes på mange nordtyske museer, såsom Museumsberg Flensborg, Altonaer Museum eller Sylter Heimatmuseum.

Let brunede, stedvis små rævepletter, afhugget ramme.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 793