2708879. kinesisk kiste, 20 århundrede.
kamfer/messing. Rektangulær krop på beslagsfødder, snitbillede af figurer i landskab med bugtende kanter på låget og på forsiden. Inde i et glidende rum. HxBxD: ca.102x49x50 cm.
Tegn på alder og brug. Ridser, skrammer og små buler. En lille plet let skæv inde. Messing let korroderet.