2609278. 3 WMF tekander. 1930'erne/40'erne.
3 Bauhaus tekander fra 1930'erne/40'erne. Det forsølvede og hamrede termodæksel er foret med filt på indersiden. Ærmerne er mærket med WMF-symbolet og DRP nedenunder
2 af porcelænstekanderne er stemplet med grønt på undersiden 'Hutschenreuther Selb, dem Löwen LHS, Bavaria Germany'. Den kugleformede kande er mærket 'Bauscher Weiden, Bayern - Tyskland DB. Klappe'. Kuglefødder og lågknopper lavet af elfenbensfarvet plastik.
stor Potte 1,4l, H 24 cm x Ø 14 cm lille. 1,0l kande, H 22 cm x Ø 12 cm kugleformet tekande 0,7l, H 15 cm x Ø 14 cm.
Tegn på alder og brug. Filtindlæg i låget på den lille kande mangler.