Halvskab i empirestil, 20. århundrede.

2599563. Halvskab i empirestil, 20. århundrede.

mahogni/messing. På kvadratfod, den rektangulære krop. Den forsænkede front er delt af en låge under tre skuffer i forskellige størrelser. Pilasterlignende pilasterlister bærer den udragende gavl. Varierende dekorative elementer fra imperiet monteret. HxBxD: ca. 115x95x54 cm.

Fremstår med brugsspor, dækpladen er let skæv og har senere udfyldte huller (formentlig oprindeligt et omgivende galleri), træoverfladen er falmet, hvilket resulterer i delvist mørkere områder. Nøglehul af messing mangler i øverste skuffe. Skuffer indvendig med pletter, buler og mindre defekter.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 381