2575402. BARSTOOL, et par, metal, Menu, Afteroom.
Højde ca 90 cm.
Sædehøjde 63 cm.
Afteroom stol, en minimalistisk skønhed designet af det Stockholm-baserede designstudie Afteroom. Så enkelt og elegant, at det senere gav form til en hel familie. Studiets grundlæggere er mand og kone-teamet Hung-Ming Chen og Chen-Yen Wei, oprindeligt fra Taiwan. Deres fælles designfilosofi er inspireret af skandinavisk design og en indsats for at reducere materialet til et minimum. Afteroom-serien til Menu passer unægteligt på begge punkter.
Brugsslitage, mærke, hårdere mærke på det ene sæde, poter mangler.