2570041. PANTERHÆNG SØLV FORGULDT.
Vedhænget er lavet af 925 sølv og stemplet derefter, og det er fuldstændig forgyldt i gult guld. Den er lavet i form af en panter, som er sat med runde facetterede, hvide naturlige topaser.
Vedhænget bæres på en kraftig kæde med fjederringspænde.
Vedhængslængde 4,5 cm, kædelængde 55 cm, vægt 24,7 gram.