ERHARD WARNBERGER II. Ske, sølv, Augsburg, 17./18. årh.

2538140. ERHARD WARNBERGER II. Ske, sølv, Augsburg, 17./18. årh.

Ske, med rottehale, af Erhard Warnberger II, aktiv 1694-1733. Håndtaget med filigranarbejde, den nederste del af skaftet og bladet forgyldt, vægt ca 22 gram Sammenlign ske fra et sæt af 3 stykker rejsebestik, tidligere ejet af Kong Karl XI, og nu i Nordisk Museums samlinger , identifikationsnummer NM.0222547A-C.

Brugs- og aldersrelateret slid, filigranværket med aftryk/skader i toppen, formentlig oprindelig del af et sæt af 3 rejsebestik i etui.

Tema

Edition Argent

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Edition Argent

Antal besøg: 1.271