ERNST BARLACH (1870-1938). Den syngende mand.

2477062. ERNST BARLACH (1870-1938). Den syngende mand.

Ernst Barlach (1870-1938), Den syngende mand, bronze, nederst til venstre med støbt signatur "E. Barlach", med stemplet nummerering "213/980" og stempel "ars mundi", reduceret nyudgave af 1928-bronzen, udgivet som ars mundi eksklusive udgave i samarbejde med Ernst Barlach licens administration, højde ca. 20,5 cm.

Med attest fra forlaget, nummereret 213/980 dér.

"Musikken og den befriende hengivenhed til et overordnet tema, der er fjernet fra hverdagens begrænsninger og gør dig glad, inspirerede Barlach til at skabe hans måske mest berømte skulptur, "Den syngende mand", skitseret allerede i 1912 og støbt ind. bronze i 1928, er et ikon for modernitet." (Certifikat).

Små ridser på figurens hoved og højre arm.

Tema

Art and Antiques

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Art and Antiques

Antal besøg: 1.607