Sæt , 7 dele, inklusive tønde Edgar Böckman Höganäs, elefantfiguren Anderson & Johansson, Höganäs, 1900-tallet.

247218. Sæt , 7 dele, inklusive tønde Edgar Böckman Höganäs, elefantfiguren Anderson & Johansson, Höganäs, 1900-tallet.

Yderfor, marmoreret glasur, højde 16 cm.
Urtepotte, glansglasur, diameter ca. 17,5, højde 10 cm. Retter medfølger.
Fad, dekoreret med blomst i blåt, E Böckman, usigneret, længde 29 cm.
Figur, Elephant, Anderson & Johansson, Höganäs, højde 13,5 cm.
Figur, Elefant, signeret Holm, højde 4 cm.
Vase, grøn glasur, Art Nouveau, højde ca. 8,5 cm.
Vase Patrik Nordström, Isle 1925, Højde ca. 7 cm.

Slitage, Kantstødt, krakelering, yderfor med revne, vase Nordström med afslag.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.079