KLAUS MORITZ (1930-2016). søndag i Dublin.

2445683. KLAUS MORITZ (1930-2016). søndag i Dublin.

Klaus Moritz (1930-2016), søndag i Dublin, olie på lærred, 1975, signeret og dateret nederst i midten, på bagsiden af båren med en gammel etiket fra Mittelrhein Museum, Koblenz, ca. 100 x 150 cm, med ramme ca. 107x158 cm.

UDSTILLING: Mittelrhein-Museum Koblenz, 1982, udstilling 'Klaus Moritz' billeder og tegninger.

Moritz studerede i Leipzig og Berlin. Han var medlem af gruppen "Neue Gruppe Leipzig" sammen med Werner Tübke, Gisela Moritz og Bernhard Heisig. I 1959 flyttede han til Vesttyskland. Ud over abstrakte og figurative fremstillinger helligede Moritz sig i stigende grad til landskabsmaleriet i sit sene værk.

Stel med mindre brugsspor.

Få foretaget en gratis vurdering!

Stel med mindre brugsspor.

Antal besøg: 831