2425786. ACKERMANN, RUDOLF WERNER. Maleri, „Sølvtistler“.
Ackermann, Rudolf Werner (Wuppertal 1908 - 1982 Düsseldorf. studeret ved School of Arts and Crafts i Wuppertal og AK Düsseldorf) - „Silberdisteln“, olie på fiberplade, signeret „Rudolf-Werner Ackermann“ nederst til højre, ca. 53x43cm, indrammet.