2411886. KAIN TAPPER (1930-2004). poter.
Kain Tapper (1930-2004), Paws, 1996, malet trærelief, monogram og dateret nederst til højre, 105 x 40 cm, i malet O-displayramme HxBxD ca. 107 x 41,7 x 6,5 cm.
Den finske billedhugger Tapper er kendt for sit rå træværk, som han arbejder med en økse og ofte dækker med leret kalkmaling eller sorte brændemærker. Ligesom nærværende stykke lever hans relieffer fra træets revnede struktur og sporene efter forarbejdning.
PROVENIENS: Privatsamling Hamburg, erhvervet direkte fra kunstneren i 1999 efter Tapper blev tildelt Henrik Steffens-prisen i Tyskland i 1999.