kinesisk dukke. Kina.

kinesisk dukke. Kina.
2314115. kinesisk dukke. Kina.

Hoved, hænder og fødder med farvede dekorationer, broderet satinbeklædning, H. 21 cm PROVENIENS: Privat samling af en skibsmedarbejder hos Norddeutscher Lloyd, der var ansat i Østasien-forretning i Shanghai og Yokohama indtil 1940.

Alderstegn, ridser og skrammer, delvise malingsafslag og pletter.

Tema

Start of 20th Century in Shanghai and Yokohama - Asian Art from private collections

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Antal besøg: 605