2314115. kinesisk dukke. Kina.
Hoved, hænder og fødder med farvede dekorationer, broderet satinbeklædning, H. 21 cm PROVENIENS: Privat samling af en skibsmedarbejder hos Norddeutscher Lloyd, der var ansat i Østasien-forretning i Shanghai og Yokohama indtil 1940.
Alderstegn, ridser og skrammer, delvise malingsafslag og pletter.