JENS HAUSMANN (​GEB. 1964). Konstruktionen.

2254631. JENS HAUSMANN (​GEB. 1964). Konstruktionen.

Jens Hausmann (f. 1964), Der Bau, olie på lærred, 2018, signeret, dateret, betitlet og påskrevet 'Berlin' på bagsiden og forsynet med kunstnerens stempel, ca. 105x120 cm.

Jens Hausmann studerede maleri og skulptur på Kunstakademiet i Dresden, han var masterstuderende hos Ralf Kerbach. Efter et par legater og priser fulgte talrige udstillinger i ind- og udland. Hans malerier er nu i offentlige og private samlinger i Brasilien og Europa.

Ingen anmærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Antal besøg: 1.468