GLÖGGRYTA, kobber og messing, Art Nouveau, Eskilstuna, Gustav Eriksson første halvdel af det 20. århundrede.
223980. GLÖGGRYTA, kobber og messing, Art Nouveau, Eskilstuna, Gustav Eriksson første halvdel af det 20. århundrede.
Højde ca 24 cm. Låg kronet af julemanden. Indret med skrift "Nu er det jul igen". Brændeovnsring (ifølge oplysninger tilknyttet) medfølger til opvarmning på komfur.
Slid, buler, ridser, ar, knogleskævhed, Del mangler.