JOSEPH SCHIPPERS (1868-1950). solnedgang.

2213008. JOSEPH SCHIPPERS (1868-1950). solnedgang.

Joseph Schippers (1868-1950), solnedgang, olie på lærred, 1935, signeret og dateret nederst til venstre, signeret, dateret og betitlet på bagsiden, ca. 83 x 116 cm, med ramme ca. 104x137 cm.

Schippers studerede ved Antwerp Academy. Ud over dyrebilleder, såsom menneskeskabte aber, malede han gentagne gange havlandskaber i aftensolen eller måneskin.

Små buler, delvist craquelé. Ramme med små afslag.

Tema

Paintings Collection Nordic art

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Antal besøg: 1.031