Swahn, Jan-Öjvind. 1. Mod 2. Romantik 3. Sjovt 4. Dyr 5. Fra litteratur 6. Guder og mennesker 7. Fra de ubrugeliges verden.
Gode Bøger. Höganäs 1987-1989. 216; 216; 216; 216; 216; 198; 200 sider. 7 bind. Forlagets rigt dekorerede forskelligfarvede silkebånd med øvre guldskårne og afstandsbånd.
Billeder af: Hans Arnold, Lars Lidman, Björn Berg, Andrzej Ploski, Åke Arenhill og Tjeerd Ackerman.
brugsspor.