Gustav Becker, Bracket Clock, Freiburg i Schlesien, omkring 1900.
2176844. Gustav Becker, Bracket Clock, Freiburg i Schlesien, omkring 1900.
eg/messing, dels forsølvede. Rektangulær urkasse på hjørnefødder og riflet fod. Profileret segmentgavl. Siderne hver med en riflet trekvart søjle. Grøntsagsslyngegraveringer på den forsølvede urskive, romerske indekser. Mekanisk pendulmekanisme med kvarttimes slag på lerpinde (Westminster strike). Fabrikantens stempel og stempel "Medaile d'Dor" på pladen. HxBxD: 43 x 34 x 21 cm. Vedligeholdelsesmærke fra urmagermester "Lala", Hamborg fra 18. september 2016.
Fremstår med brugsspor, indvendig foring af bagdør slidt. Metalgitter let bulet og revnet. Urskiven gnides. Ridser og stød på steder. Der gives ikke funktionsgaranti.