217161. VÁCLAV SPALA. olie på lærred kaldet på Panel, signeret V. Spala -30, dateret 1930, Stilleben med pærer og æbler.
Titel på tjekkisk: Martwa natura z owocami.
33 x 48 cm.
Václav Spala (1885-1946), Tjekkoslovakiet.
Herkomst: Bo efter Dr. Georg Jetel, Falköping, oprindelse Tjekkiet.
Václav Spala er rangeret blandt de største fænomener i tjekkisk moderne kunst.
33 x 48 cm.