364. 2163022. GUN, Repeater, mærke Enfield, kaliber .303 britisk, serienummer 1001, serienummer brugt.
Patron nummer 5, cylinderarrangement EP, cylinderlængde 64,5 cm, klasse 1. Aftageligt magasin, træsko.
Den forreste base til krogsamlingen mangler, mærker og reparationer på stemplet, mærker på Brugsslitage, slid fra brug.
Spring gun auction