21592. LOFTSLAMPE, Art Nouveau, ifølge Böhlmarks, begyndelsen af det 20. århundrede.
Stel af messing. Bundkop i malet glas. Samlet højde ca 90 cm.
Der mangler en monteringsskrue. Bundskål med kanthak og mindre revne. Frostet midterdæksel sandsynligvis ikke originalt. Boret huller til el i toppen.