741. KØFTERRIFLE, tysk, Enkeltskud, fabrikat C. Schlütter, kaliber ca 12 mm.
741. 2144459. KØFTERRIFLE, tysk, Enkeltskud, fabrikat C. Schlütter, kaliber ca 12 mm.
Riflet ottekantet tønde med løsnet sigte og korn, fuld skaft med hornnæse nettet kolbe, hagestøtte, indgraveret stødplade i stål, kolbedioptri, indgraveret stålstamme med horngreb, træskæft med messingbeslag.
Snapknappen virker ikke, dioptrien mangler en fjeder (medfølger formentlig ikke), remclips mangler, mindre Brugsslitage.