2122856. MAREK BRAUN (GEB. 1970). bare en pige.
Mark Brown (f. 1970), Just a Girl, mixed media med akryl, spraymaling og tusch på polyesterstof, 2022, signeret og dateret, signeret igen på bagsiden, dateret, betitlet og forsynet med kunstnerens stempel, ca. 90x155 cm.
Marek Braun bor og arbejder som freelance kunstner i Hamborg. Det moderne multimediesamfund fungerer som en inspirationskilde for ham, garneret med en portion punk og humor.