2005806. ANNE BÖDDEKER (GEB. 1966). Stormfuld nat.
Anne Böddeker (f. 1966), Stormy Night, olie på lærred, 2016, signeret og dateret, ca. 130x110 cm.
Anne Böddeker, stat certificeret modedesigner og malerirestauratør, har arbejdet som freelance kunstner i Hamborg siden 1990. Udstillinger i Finland, Tyskland og USA gjorde dig kendt på tværs af landegrænser. I sine malerier kan hun lide at adressere naturens kræfter, især havet i dets ambivalens mellem skønhed og trussel.