1994498. AQUAMARINE RING, Guld 375.
stemplet gult guld 375 (9 karat), ca. 3,85 gram, optisk todelt, let kuperet ringbånd med ringhoved placeret på tværs af ringbåndet, dette sæt med Santa Maria akvamarin ca. 6,5 x 5 mm 0,59 ct. (Brasilien) sæt i en ottekant skåret i en glat ramme, ringstørrelse 54, indvendig diameter 17,2 mm, med smykkecertifikat.