1992859. HOLGER FRIEDRICH. Lucis morgen.
Olie på panel, monogram og dateret til højre. mål ca. 59 x 39 cm, 67 x 45 cm med ramme.
Holger Friedrich studerede grafisk design og maleri på Kunsthochschule Weissensee Berlin i 1990'erne. Siden 1997 har han levet som freelance maler og tegner i det frie og anvendte felt. Han deltog i forskellige messer og galleriudstillinger.