Æske med skuffe, intarsiadekoration af instrumenter og nodehæfte, monteret på senere suppleret benstativ. Samlede mål inkl benstilling: Længde 70 bredde 35 højde 76 cm.
Spilleudstyr udstyret med Jacots patenterede sikkerhedsanordning. Indstilling til 8 melodier. 2 cylindre medfølger. Håndsving er tilgængelige.
Senere benstilling.
Æske renoveret, greb fjernet men medfølger. Bunden mangler.
Nøglen til boksens to låse mangler.
Tre tænder hvor pigge mangler. Slitage, revner.
Senere benstilling.