SPELDOSA, Mermod Freres, Ste. Croix, Schweiz. 1800-/1900-tallet.

195773. SPELDOSA, Mermod Freres, Ste. Croix, Schweiz. 1800-/1900-tallet.

Æske med skuffe, intarsiadekoration af instrumenter og nodehæfte, monteret på senere suppleret benstativ. Samlede mål inkl benstilling: Længde 70 bredde 35 højde 76 cm.
Spilleudstyr udstyret med Jacots patenterede sikkerhedsanordning. Indstilling til 8 melodier. 2 cylindre medfølger. Håndsving er tilgængelige.

Senere benstilling.
Æske renoveret, greb fjernet men medfølger. Bunden mangler.
Nøglen til boksens to låse mangler.
Tre tænder hvor pigge mangler. Slitage, revner.

Få foretaget en gratis vurdering!

Senere benstilling.

Antal besøg: 2.831