Alexander Gerbig (1878-1948), enggrund, olie på lærred, signeret, med titlen og påskrevet 'No. 503', ca. 46 x 66 cm, med ramme ca. 52x72 cm.
Gerbig arbejdede oprindeligt som dekorationsmaler i Dresden, hvor han mødte Max Pechstein. Han betragtes som en repræsentant for tysk ekspressionisme.
Ingen anmærkninger.