UNBEKANNTER KÜNSTLER. Merseburg Slot ved Bodensøen, i forgrunden Annette von Droste-Hülshoff.

1948233. UNBEKANNTER KÜNSTLER. Merseburg Slot ved Bodensøen, i forgrunden Annette von Droste-Hülshoff.

Ukendt kunstner, Merseburg Slot ved Bodensøen, i forgrunden Annette von Droste-Hülshoff som figurer, olie på lærred, ca. 32 x 42 cm, med ramme ca. 47x57 cm.

Slottet var Annette von Droste-Hülshoffs residens fra 1841. Hun dedikerede sit digt "Das Alte Schloss" til Merseburg.

Alders- og slidtegn, let krakelering.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 401