Stel af messing, beklædt med prismer. Stilk glas. 12 lysarme og lyskopper, i to etager med henholdsvis 4 og 8 arme. Elektrificeret med 4 lyspunkter. Diameter 77, højde 118 cm.
Brugsslitage. Grundig og restaureret af professionel håndværker. Næsten komplet. Arbejdede på tidspunktet for katalogisering. Der ydes ingen funktionsgaranti.