hvidt porcelæn, dels med guldkant, blå glanskant og brun baggrund, Secunda grå. dev af Raymond Loewy / Richard Latham for Rosenthal. Forskellige underglasur grønne mærker. 64 stk, bestående af: 4 kander i forskellige størrelser, 5 flødekander, 14 kopper og 15 underkopper, 2 sukkerskåle (en skål med låg, en skål på foden med en lille skål skåret), 1 syltetøjsglas med låg, 15 kage-/morgenmadstallerkener (nogle med lettere glasurafskrabninger og snitmærker), 1 gr. Rund tallerken, 1 lille oval, flad skål og 6 små. konfektplader.
Lidt brugsspor, kagetallerken delvist med afskrabninger og spor af snit, delvist mindre knopper.