KPM-Berlin, stridende løve, 20. århundrede.

1853581. KPM-Berlin, stridende løve, 20. århundrede.

hvidt porcelæn. På en rektangulær sokkel, den tredimensionelle figur baseret på et design af Antoine-Louis Barye (1796 - 1875) - fransk billedhugger, fra 1836, med titlen "Striding Tiger". HxBxD: 18,5 x 34,5 x 10 cm. Blåt sceptermærke.

hale restaureret.

Få foretaget en gratis vurdering!

hale restaureret.

Antal besøg: 1.598