SULAMITH WÜLFING (1901-1989). blomst.

1815409. SULAMITH WÜLFING (1901-1989). blomst.

Sulamith Wülfing (1901-1989), blomst, blyantstegning, forhøjet med hvid, på brunligt papir, 1931, signeret og dateret, ca. 17,5 x 11,5 cm, indrammet bag passepartout og glas, med ramme ca. 38x30 cm.

Den kendte kunstner og illustrator Sulamith Wülfing skabte hovedsageligt delikate akvarelblyantstegninger af eventyrpiger, engle, blomster eller eventyrfigurer. Hendes motiver blev gengivet millioner af gange på postkort i efterkrigstiden. Senere arbejdede hun også som designer for firmaet Rosenthal.

Vurderet uindrammet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Vurderet uindrammet.

Antal besøg: 719