1812587. LIANA NAKASHIDZE. Med sig.
Olie på lærred. 2014 Verso signeret og dateret. mål ca. 45x48 cm.
Liana Nakashidze studerede grafisk design på kunstakademiet i Batumi, Georgia i 1980'erne. I 1989 afsluttede hun sine malerstudier på Statens Kunstakademi i Tblisi. Siden har hun udstillet i Europa, hovedsageligt i Schweiz og Skandinavien. Hun bor i Berlin.