18124. FADE, TALLERNE, 2 stk, tin, 1700-tallet.
Tønde, diameter 40 cm, Michel Persson Pontan, aktiv 1732-1764 / 65 i Karlskrona Plate, dyb, diameter 20 cm, Johan Bruhn, aktiv 1778-1789 i Västervik.
Tallerken, diameter 19,5 cm, sandsynligvis Petter Lagerwall, aktiv 1739-1747 / 65 i Jönköping.
Slitage, buler, ridser og pletter.