Model af fregatten Berlin efter model fra 1674.

1808757. Model af fregatten Berlin efter model fra 1674.

træ/plexiglas mm. Statisk model med 14 kanoner under en plexiglasmontre. Messingfarvet plakette foran. HxBxD (montre): 62,5 x 80 x 25,5 cm. - I løbet af den svensk-brandenburgske krig (1674 - 1679) besluttede Friedrich Wilhelm, kurfyrst af Brandenburg og hertug af Preussen, at bygge sin egen flåde. Han henvendte sig til den hollandske skibsreder og købmand Benjamin Raule og chartrede mod breve for flådekrigen mod Sverige fire til seks skibe fra entreprenøren, inklusive Berlin bygget i Zeeland i 1674, som sejlede på havene i tjeneste for Brandenburgerflåden indtil 1688.

Fremstår med lette brugsspor, fremvisning delvist med ridser.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.400