ca. 1830, den 8 cm hvide emaljering med romersk kapitel, til et messingtøndeværk med ydre slaghjul, ankerudløb, der slår på en klokke, indeholdt i en tofarvet forgyldt urkasse med polerede højlys, modelleret med en bevinget Amor stående på en bundet balle , og åbning af en tønde med hjerter, oval base med krydsede pile og instrumenter med indgraveret titelplade, Envoyé Cithere på justerbare pindefødder, 33 cm høj, base 25 cm x 15,5 cm.
på indlagt palisander oval stativ.
pendul og tilhørende nøgler.
ser såret ud, men virker ikke, bevægelse kræver opmærksomhed, enden af Amors hammer mangler, den ene vinge fikseret med en senere stålskrue, figuren løs på bunden, lidt slid og mærker på boksen, stativet med falmning og noget løst indlæg.
pendul og tilhørende nøgler.