1763326. HANS THEODOR HALLIER (1908-1982). Baggårds idyl.
Hans Theodor Hallier (1908-1982), baggårdsidyl, olie på lærred, signeret, ca. 58 x 46 cm, med ramme ca. 65x54 cm.
Hans Theodor Hallier voksede op i Tokyo indtil 1921. Han gik på kunstakademiet i Weimar fra 1930 til 1936. Efter den 2 Efter Anden Verdenskrig havde han base i Bremen og siden 1952 i Mittelbüren. Han var højt værdsat som maler i Bremen og omegn.