CHRISTIAN CARL MAGNUSSEN (1821-1896). Pilgrimsrute i Italien.

1751530. CHRISTIAN CARL MAGNUSSEN (1821-1896). Pilgrimsrute i Italien.

Christian Carl Magnussen (1821-1896), pilgrimsrute i Italien, formentlig 1853, monogram 'CCM' og ulæseligt dateret og påskrevet 'Rom', ca. 63x75 cm.

Kunstneren, der kommer fra Bredstedt i Nordfriesland, har studeret på Det Kongelige Kunstakademi i København. Omkring 1850 opholdt kunstneren sig flere gange i Rom, hvor han blandt andet arbejdede med billeder fra italiensk folkeliv. Han slog sig senere ned i Hamborg som portrætmaler.

PROVENIENS: Ejes af kunstnerens familie.

Aldersrelateret med craquelée og mindre farvetab. Retouchering på højre kant, bakket her på bagsiden, mindre retoucheringer kun i himmelområdet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 618