1725060. HOLGER FRIEDRICH (*1964). Soldat II.
Soldat II 2012 Olie på hardboard. Signeret og dateret nederst til højre. indrammet mål ca. 57x43 cm.
Holger Friedrich studerede grafisk design og maleri på Kunsthochschule Weissensee Berlin i 1990'erne. Siden 1997 har han levet som freelance maler og tegner i det frie og anvendte felt. Han deltog i forskellige messer og galleriudstillinger.