Morris danser 'magiker', efter Erasmus Grasser, 20. århundrede.

1718262. Morris danser 'magiker', efter Erasmus Grasser, 20. århundrede.

Ifølge Erasmus Grasser (ca. 1450-1518), lindetræ, forgyldt og farvet. fanget. Figur udskåret i runden med en kasket dekoreret med et slangehoved fra en cyklus på ti figurer, skabt omkring 1480 til balsalen i det gamle rådhus i München. H.: 78 cm.

Lette alderstegn, delvist farvetab, craquelure, 1 kugle mangler på sømmen, mindre retouchering på venstre knæ.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 971