165063. AFTENTASKE, perlebroderi, 20. århundrede.
Metallåg, åbning i harmonikamodel, håndtag i form af en kæde, fuldbroderet med små perler i blomstermotiv på sort baggrund, nederdel på guldskimrende bund. Diameter åbnet ca. 10 cm, længde 24 cm.
Slitage, for slidt og med løse sømme. Slip i sømmen på ydersiden.