--Big MORISK DANCER "Prophet", Oberammergau, træ.

1551905. --Big MORISK DANCER "Prophet", Oberammergau, træ.

Stor morrisdanser "Prophet" - G.&P.Bergmann værksted, Oberammergau, nr. 3905/60, træ, udskåret hele vejen rundt, farvet og malet i guld, efter Erasmus Grasser (1450 Schmidmühlen - 1518 München), H.ca.54cm , tidligere indkøbspris 2800 DM, matchende vægbeslag HxBxD: ca.14,5x26,5x19cm.

lakken krakelerede og med små fejl, 1 finger brækket af.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 584