MADDELE OG MERE, 41 dele, porcelæn, "Botanic Garden", Susan Williams-Ellis, Portmeirion, England.
149713. MADDELE OG MERE, 41 dele, porcelæn, "Botanic Garden", Susan Williams-Ellis, Portmeirion, England.
10 tallerkener, diameter ca. 21,5 cm.
10 suppeskåle diameter ca 13,5 cm.
8 morgenmads-/desserttallerkener, diameter 16,5 cm.
Svampeterrine, totalhøjde ca. 30 c. Soppslev.
Skål, diameter 24, højde ca. 10 cm.
6 æggekopper.
2 krukker med låg, højde ca. 7,5 cm.
Krukke, højde ca. 6,5 cm.
Flødekande, højde ca. 6,5 cm.
3 dele melamin, skærebræt, grydelap og bakke.
Brugsslitage, ridser, en del med fabrikationsfejl på indretning.
6 æggekopper.
Krukke, højde ca. 6,5 cm.
Flødekande, højde ca. 6,5 cm.