138762. BORDPENDUL, bronzeret hvidmetal og alabast, urværk mærket "Parrot Freres Medal de Bronzes 1878", slutningen af 1800-tallet.
Indretning af jægere med jagtegenskaber. Pendul til rådighed.
Urværk nummereret 583 og mærket "Dumoulinneut AD Paris".
Højde ca 40 cm.
Slitage, skader, ar, manglende dele, renoveret, udskiftet dele, gen-bronseret. Evt ombygget. Nøgle mangler.