138733. BORDUR, messing og marmor, rokokostil, urskive mærket Imperial Italy, urværk mærket FHS (Franz Hermele Co) model 130-070, 1979 Tyskland.
Indretning af halvsiddende kvinde med landbrugsegenskaber.
Urværk med dobbelt ur.
Højde ca 36 cm.
Brugsslitage delvist løse, reparation. Nøgle mangler.