1353088. LUTHER RING MED RUBY.
Ringen er lavet af 935 sølv og stemplet i overensstemmelse hermed.
Den er bearbejdet i form af et kors med Kristi legeme, som har en ægte antik rosenskåret rubin i midten.
Det er indskrevet i 'D. Martino Luthero" og "Catharina v. Bora".
Ringstørrelse 55 = indvendig diameter 17,7 mm, ringhovedbredde 10,5 mm, vægt 3,8 gram.