VÆGUR, Mauthe, Tyskland.

VÆGUR, Mauthe, Tyskland.
1206703. VÆGUR, Mauthe, Tyskland.

Vægur, Friedrich Mauthe Schwenningen, Tyskland, første halvdel af det 20. århundrede, urskive i mat/poleret metal, urkasse i mahognifiner, slag hel og halv slag, højde ca 49 cm, bredde 28 cm.

Brugsslitage, nøgle og pendul medfølger, værket virker på registreringstidspunktet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 3.007