120642. PLUNTA, glas, poleret indretning med teksten "Oscar Den 1.". 1800-tallet.
Glas med dekorativt blomstermønster og med teksten "Oscar den 1.".
Højde ca 25 cm.
Slitage, ridser, mindre Kantstødt ved mund, fabrikationsfejl. Kork med sølvdekoration senere dateret 1925.